wtorek

18 dzień grudnia


Tak sobie piłam moją kawę i poranek był taki spokojny, i tak ciuchusio wokół, że gdyby nie fakt, iż jest zima, to udałoby się usłyszeć jak trawa rośnie. I pomyślałam, jak niewiele osób myśli w takiej chwili o tym, z jaką szaloną prędkością się poruszamy, na tym "ogromnym statku kosmicznym", jakim jest Ziemia. Nawet w taki spokojny poranek to jak szalona jazda.
Ziemia się kręci wokół własnej osi
Każdy zdaje sobie sprawę, że Ziemia kręci się wokół osi i dzięki temu mamy noc i dzień. Podejrzewam jednak, że niewielu pamięta, iż prędkość tzw. liniowa to 1667 km/h. Ale to na równiku. Ta prędkość zmniejsza się wraz z przybliżaniem do bieguna – czy to północnego, czy południowego – tam prędkość wynosi 0.
Ziemia kręci się wokół Słońca
To też każdy pamięta ze szkoły. Obrót Ziemi wokół Słońca wynosi w przybliżeniu 365 dni (dokładniej: 365 dni 6 godzin 9 minut) i dzięki temu obrotowi mamy pory roku. W tym przypadku prędkość ma wymiar jeszcze bardziej kosmiczny i wynosi około 104400 km/h.
Ziemia kręci się wokół centrum galaktyki
Nasze Słońce jest jedną z wielu gwiazd galaktyki, którą nazywamy Mleczną Drogą. Słońce, a razem z nim nasza planeta, krąży wokół środka galaktyki i robi to z prędkością 900000 km/h.

Podejrzewam, że i Droga Mleczna (razem z resztą 49 galaktyk z naszej Lokalnej Grupy galaktyk) kręci się wokół czegoś. Grupa Lokalna razem z resztą grup, które znajdują się w gromadzie galaktyk, kręci się wokół czegoś. I tak dalej, i szybciej, i dalej, i szybciej...

Poniżej śliczny filmik przedstawiający symulację ruchu Słońca względem środka Drogi Mlecznej, który mogę pokazać dzięki uprzejmości DjSadhu (thank you so much!).

Nic dodać, nic ująć, tylko usiąść i... jazda!

Solar System 2.0 - the helical model


Animacja i muzyka: DjSadhu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jako, że ostatnio trochę spamu się pokazuje, postanowiłam, że zanim się komentarz pokaże na stronie to go najpierw sprawdzę. Taka sytuacja. Pozdrawiam ciepło. Brydzia.