Co to takiego...

przejdź do bloga


RUSZNIKARZ to osoba zajmująca się konserwacją, naprawą i/lub produkcją broni palnej - sportowej, myśliwskiej i wojskowej - do 12 mm (kaliber 12 mm).
Nazwa zapewne pochodzi od słowa "rusznica". Tak nazywano prosty karabin, który był używany już w połowie XIV wieku.

Według:

przejdź do bloga


CZĘSTOKÓŁ, często zwany jest zamiennie palisadą, ostrokołem. Każdy kto był w Biskupinie, pamięta z pewnością zaostrzone pale ustawione jeden obok drugiego w równych rzędach. Spełniały rolę ogrodzenia, które chroniło osadę. Tego typu ogrodzenie to właśnie ''częstokół'' . Takie konstrukcje budowano do XIX wieku. ''W średniowieczu stosowana była [ta konstrukcja] w obronie grodów. W warunkach ustabilizowanych frontów lub w wypadku obrony wąskich przejść odgrywała rolę fortyfikacyjnej zapory przeciwpiechotnej, niekiedy wyposażonej w strzelnice. Łatwa w konstrukcji, tania, ale podatna na ogień i nietrwała palisada szczególnie często służyła jako tymczasowe zabezpieczenie lub element fortyfikacji polowych.''

Według:
Wikipedia


DZYNDZOWNICA to wiertarka.

Miała być nagroda za prawidłową odpowiedź, ale z przykrością stwierdzam, że nikt nie odpowiedział prawidłowo. Mało tego, nie było ŻADNYCH odpowiedzi.
Zagadka zbyt trudna? No cóż, następnym razem postaram się znaleźć łatwiejsze słówko.

Ale skoro będzie łatwiej, to nagrody już nie będzie. Zresztą. Kupiłam sobie nowe 👠👠, a jeść też coś muszę, bo lubię 🍛🍝.

przejdź do bloga


PLEONAZM to pojęcie, którym posługują się (przede wszystkim) językoznawcy.
Jest to ''określenie związku wyrazowego, w którym jedna część wypowiedzi zawiera te same treści, które występują w drugiej części''. Żeby było łatwiej zrozumieć, lepiej jest posłużyć się przykładami. Oto kilka pleonazmów (skopiowane z polszczyzna.pl):

banalnie proste
Już samo 'banalnie' oznacza 'bardzo łatwo'. Wystarczy powiedzieć, że coś jest proste. Po prostu.
pełny komplet
Skoro mamy komplet, to znaczy, że niczego nie brakuje i zestaw stanowi całość.
spadać w dół
To oczywiście podstawowe prawo grawitacji.
podnieść do góry
Nie żyjemy w próżni i niestety ciężkie przedmioty musimy podnosić siłą naszych mięśni albo za pomocą dźwigu. Ruch ten zawsze jest skierowany w górę.
wrócić z powrotem
Wrócić można z dzieckiem, z psem, z zakupami, ale z powrotem?
tworzyć utwór
Wszystko, co powstaje w akcie tworzenia, to utwory. Utwór można napisać, skomponować… Unikajmy takich niezgrabnych określeń, używając konkretnych czasowników.
kontynuować dalej
To sformułowanie ma w sobie coś z nieskończoności… Kontynuuj dalej i dalej… A kontynuacja to dalsze wykonywanie rozpoczętej już czynności.
okres czasu
Dlaczego niektórzy tak mówią? Żeby nie mylić jakiegoś okresu z menstruacją? Wystarczy powiedzieć samo 'czas' albo 'okres'.
wzajemna współpraca
Skoro ktoś współpracuje z kimś, to jest między tymi osobami jakaś współzależność, czyż nie?
fakt autentyczny [moje ulubione powiedzonko]
Każdy fakt jest autentyczny. Serio.
geneza powstania
Geneza to czynniki, które przyczyniły się do powstania czegoś, np. geneza „Pana Tadeusza”, ale: geneza powstania listopadowego. W drugim przypadku mamy do czynienia ze zrywem narodowym, którego nazwa jest homonimem.
martwy trup
Tu chcemy mieć pewność, czy nie mamy do czynienia z nocą żywych trupów.

Pleonazmami są też wyrażenia zawierające skróty, na przykład:
artykuły AGD – AGD to artykuły gospodarstwa domowego;
pamięć RAM – RAM to random-access memory, czyli pamięć o dostępie swobodnym;
płyta CD – CD to compact disc, czyli płyta kompaktowa;
komputer PC – PC personal computer, czyli komputer osobisty;
numer NIP – NIP to numer identyfikacji podatkowej;
wirus HIV – HIV to human immunodeficiency virus, czyli ludzki wirus niedoboru odporności.

Wikipedia jednak twierdzi, że takie wyrażenia są do przyjęcia i ''nie budzą zastrzeżeń środowisk preskryptywistycznych'', czyli ludzi od norm i zasad.

Według:

przejdź do bloga


MONOTLENEK DIWODORU, który po angielsku brzmi jeszcze groźniej: dihydrogen monoxide, potocznie nazywany jest wodą. Jeden atom tlenu, dwa atomy wodoru. H2O.

Woda to około sześćdziesiąt procent masy dorosłego człowieka (75% masy dziecka, ponad 80% masy noworodka).
Woda na Ziemi występuje ''głównie w oceanach, które pokrywają 70,8% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej, w lodowcach. Część wody znajduje się w atmosferze (chmury, para wodna). Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie (hydraty – określa się ją wówczas mianem wody krystalizacyjnej). Zawartość wody włączonej w strukturę minerałów w płaszczu Ziemi może przekraczać łączną zawartość wody w oceanach i innych zbiornikach powierzchniowych nawet dziesięciokrotnie."
Wodą cieszyć się można nie tylko na Ziemi. Wikipedia mówi, że "woda jest jedną z najpospolitszych substancji we Wszechświecie. Cząsteczka wody jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną molekułą w ośrodku międzygwiazdowym, po cząsteczkowym wodorze i tlenku węgla. Jest również szeroko rozpowszechniona w Układzie Słonecznym: stanowi istotny element budowy Ceres i księżyców lodowych krążących wokół planet-olbrzymów, jako domieszka występuje w ich atmosferach, a przypuszcza się, że duże jej ilości znajdują się we wnętrzach tych planet. Jako lód występuje także na części planetoid, a zapewne również na obiektach transneptunowych" (cokolwiek to znaczy).

Monotlenek diwodoru jest występującym wszędzie związkiem naturalnym, niezbędnym nam do prawidłowego funkcjonowania i warto o tym pamiętać i tak dla ''zdrowotności'', napić się czystego monotlenku diwodoru.

Według:
Wikipedia



INTERLOKUTOR to rozmówca. Osoba, z którą rozmawiasz, dyskutujesz wymieniasz się informacjami. Synonimy słowa to na przykład: dyskutant, dysputant, oponent, gadacz, przeciwnik i kontrpartner (w rozmowie), polemista, partner w dyskusji, wywiadowany i wywiadujący. Jest tego trochę więcej, więc ich wszystkich nie podaję. Od czego mamy internet?

Według:
synonim.net.



SPAGHETTIFICATION to angielska nazwa zjawiska rozciągania cząsteczek pod wpływem silnego, ale naprawdę kolosalnie silnego, pola grawitacyjnego. Podejrzewa się, że spaghettifikacji (to po polsku) ulegają ciała, które przekroczą tzw. strefę horyzontu zdarzeń czarnej dziury (wszyscy wiemy co to czarna dziura jest), czyli w strefę bez odwrotu.
Inna polska nazwa tego efektu to “efekt makaronu”.

Według:
Wikipedia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jako, że ostatnio trochę spamu się pokazuje, postanowiłam, że zanim się komentarz pokaże na stronie to go najpierw sprawdzę. Taka sytuacja. Pozdrawiam ciepło. Brydzia.